Celkem:
členů4041
aut751
témat1353
příspěvků19536

Nejbližší sraz
Členové on-line (0)
Chat OnLine: 0 členů
nissan-club.cz / Diskuze / Almera / Často kladené dotazy / Recenze Nissan Almera II.

 

Nejste přihlášen. Přihlašte se prosím vpravo nahoře, nebo se zaregistrujte.

Zpět

Recenze Nissan Almera II.
sluník
Příspěvků: 110501.10.2010 00:13:36
Když se Nissan Almera v roce 1995 představil, tak byl kritizován za příliš nenápadný (prostě charakteristicky japonský) design a také za absenci verze kombi v modelové řadě. Výrobce se snažil situaci zachránit tím, že až do roku 2000 vyráběl kombi odvozené ještě od předchozího modelu Sunny, to se však do ČR nedováželo.

Nissan Almera (N15)Nenápadnému vnějšímu designu trochu prospěl face-lift v roce 1998, laciné však zůstalo provedení vnitřku. Všechny ovladače jsou zde v naprosto minimalistickém designu a vyvedeny z tvrdého nevzhledného šedého plastu, který je zde nakonec všude kolem vás. Volant má věnec tenký skoro jako Škoda 120 z osmdesátých let a gumová manžeta řadicí páky vypadá jak čerstvě vymontovaná z nějakého staršího zemědělského stroje. Nissan Almera (s kódovým označením N15) tak řadu lidí hned zezačátku odradí, což je škoda, protože při bližším zkoumání již prokazuje jen samé kvality.

Nissan Almera (N15)Například jeho vnitřní prostornost je přímo vzorná. Konfrontováni s jeho prostorem na zadních sedadlech (nad hlavou i pro kolena), zblednou konkurenti v nižší střední třídě závistí, a to rozhodně není řeč jenom o Škodě Octavii. Vůbec nic pak nemá šanci proti nejrozšířenějšímu motoru 1,4i 16V, jenž pro zahraniční trhy existoval i ve variantě s výkonem 55 kW, k nám se však oficiálně dovážela výhradně jeho otevřená 64 kW verze. Nelze se divit, že většina kupujících nových automobilů se spokojila se základní pohonnou jednotkou a necítila potřebu za nic připlácet. Agregáty 1,6i 16V (většinou 74 kW) či dokonce 2,0i 16V (105 kW) se tak u nás vyskytují jen opravdu sporadicky. To spíše narazíte na atmosférický vznětový motor 2,0 D (55 kW) s nepřímým vstřikováním paliva. Kdo si jej zvolil, moc rozumu nepobral. Spotřeba tohoto motoru, který konstrukčně vychází z poměrů obvyklých v osmdesátých letech, totiž není o moc lepší, než u úsporné zážehové čtrnáctistovky, navíc se u něj musíte starat o včasnou výměnu rozvodového řemene (zážehové motory mají věčný řetěz). Tato klíčová součást do roku 1998, než výrobce provedl drobné změny, navíc docela často praskala. Dále musíte častěji měnit olej a smířit se s vibracemi, jenž do interiéru výrazně pronikají v otáčkách kolem 3000 min-1. Započteme-li ještě vyšší sazbu povinného ručení, tak se tento diesel vyplatí snad jen těm, kdo třeba jako profesionální řidiči mají ještě přístup k levnější naftě.

Nissan Almera (N15)Na českém trhu sehrála významnou roli akční provedení Invitation a Invitation Plus, uvedená v roce 1997. Mohla za to cena, která začínala jen lehce nad 360 tisíc Kč. Nevýhodou však byla velmi chudá základní výbava, ve které chyběl třeba i posilovač řízení. Je proto lepší zvolit provedení Invitation Plus, které má nejen jej, ale i centrální zamykání či přípravu pro autorádio.

Nissan Almera (N15) je velice spolehlivý vůz, na němž nenajdeme žádné poddimenzované či choulostivé prvky. Dokazují to i statistiky německých orgánů technického dozoru (TÜV). My vám můžeme doporučit pouze nechat přeměřit proudový odběr startéru a výkon alternátoru, protože generální oprava každého z nich by vás vyšla i na více, než osm tisíc Kč. To však není nic specifického pro Nissan Almera, charakteristické závady toto auto opravdu nemá.

HODNOCENÍ

SPOLEHLIVOST vysoká

TECHNICKÁ ÚROVEŇ vysoká (vyjma diesel)

CENY OJETIN průměrné

PROVOZNÍ NÁKLADY nízké (kromě 2,0 16V GTI)

SERVIS dostupný, středně drahý

CHARAKTERISTIKA MODELU
Karosérie tří a pětidveřový hatchback nebo čtyřdveřový sedan
Motory

zážehové řadové čtyřválce 1,4 16V (55 nebo 64 kW), 1,6 16V (66 nebo 74 kW), 2,0 16V GTI (105 kW)
vznětové řadové čtyřválce 2,0D (55 kW)
Pohon přední kola
Rozměry 4320x1690x1395 mm
Rozvor 2535 mm
Zavazadlový prostor 440 l
Palivová nádrž 50 l
Oficiální prodej v ČR ano

PLUSY

+ bezvadná mechanická spolehlivost
+ skvělé zážehové motory
+ vynikající jízdní vlastnosti
+ velmi dobrá vnitřní prostornost
+ příznivé ceny ojetinMÍNUSY

- zastaralý a hlučný vznětový motor
- malý zavazadlový prostor – jen 340 l (hatchback)
- neestetický interiér
- nevýrazný vnější vzhled
- drahé originální náhradní díly
- absence varianty kombi

JAK ŠEL ČAS

1995: Představení modelu – tři či pětidveřový hatchback a čtyřdveřový sedan. Motory 1,4i 16V a 1,6i 16V.

1996: Nové motory – atmosférický diesel 2,0 D a zážehový sportovní 2,0i 16V GTI.

1997: Příchod cenově atraktivních akčních modelů Invitation a Invitation Plus na český trh, kde zaznamenávají úspěch.

1998: Decentní face-lift vzhledu.

2000: Příchod nového modelu stejného jména.


NEJČASTĚJŠÍ ZÁVADY

· přetržený rozvodový řemen (diesel do 199smajl 27
· zanesená hydraulická zdvihátka ventilů (diesel)
· zvlněné brzdové kotouče
· po přejezdu nerovnosti neseřízená sbíhavost kol
· slábnoucí startér (diesel)
· vadný regulátor alternátoru, následkem toho zničený akumulátor
· ve staženém stavu drnčící boční okna
· zablokovaný imobilizérDoporučený model

1,4 16V (64 kW)
Zážehový řadový čtyřválec, šestnáctiventilový rozvod DOHC, elektronické vícebodové vstřikování paliva.

Důvody: S touto pohonnou jednotkou se setkáte nejvíce a zároveň při koupi rozhodně neprohloupíte. Je nenáročná na údržbu, spolehlivá a již při pohledu na jeho parametry je zcela jasná jeho příkladná dynamika (zvláště pak oproti starším evropským konkurentům).Nebrat

2,0D (55 kW)
Přeplňovaný vznětový řadový čtyřválec, osmiventilový rozvod OHC, nepřímé vstřikování paliva.
Důvody: Již při nákupu nového vozu nebyl zrovna rozumnou volbou. Jeho majitele nejspíš musela zlákat vidina nízké spotřeby nafty při velkém proběhu kilometrů. Nejen z tohoto důvodu byste se měli mít před ním na pozoru.

ZDROJ: www.TipCars.com

Autor: Martin Vaculík


tom
Příspěvků: 252312.06.2011 09:07:40

Zpět

-
Sponzoři klubu

Autokšeft Kernite Nissan Color Car Emado školní potřeby Stylemax reklamní agentura eLoading - webové stránky, e-shopy, profesionální e-systémy Motoron - výroba věcí pro auta Řeznictví Praha - Hudera a syn Vitráže - Sklenářství Vlašim Exkluzivní kosmetika

Děkujeme